czwartek, 31 maja 2018

Różnica między społeczeństwem dorosłych a społeczeństwem młodzieży. Normy grupy rówieśniczej- normami społecznymi.



Każda grupa młodzieży z punktu widzenia wszystkich swoich cech jest grupą zamkniętą. Może być- w zależności od relacji, jakie się w niej ukształtują: grupą przemocową, przyjacielską albo pośrednią (łączącą cechy obu grup). Normy rządzące grupą rówieśniczą mają więc charakter społeczny a nie psychologiczny. Główną cechą socjologii nastolatków jest kształtowanie się własnych norm w obrębie grupy, a nie całego społeczeństwa. Normy społeczeństwa dorosłych tworzy natomiast społeczeństwo otwarteOznacza to, iż normy te są wspólne dla ogółu społeczeństwa.  
Każda grupa odznacza się własną tożsamością socjologiczną, zdolność do wytworzenia własnych norm posiada jednak wyłącznie społeczeństwo. Konsekwencją tej zasady jest kompletnie inna budowa struktury społeczeństwa dorosłych i młodzieży- dorośli tworzą społeczeństwo otwarte, natomiast wśród młodzieży odrębnym społeczeństwem jest grupa zamknięta. Grupy zamknięte działające w ramach społeczeństwa dorosłych to: 1/ przymusowe, w których wszyscy członkowie muszą identyfikować się z obowiązującymi w niej normami (w więzieniu, w wojsku), oraz 2/ dobrowolne, w których przynależność zależy od wyboru członków (np. wspólnota parafialna, klub LGBT itp.), przyjacielskie i zwykłe. W grupach  rówieśniczych funkcjonują z kolei: grupy przemocowe, grupy z przemocą rówieśniczą, grupy przyjacielskie oraz pośrednie.
Różnica między grupami przymusowymi (dorosłych) a grupami z przemocą rówieśniczą (młodzieży) sprowadza się do tego, że w grupach przymusowych mechanizm przemocowy kształtuje się na poziomie ogólnosocjologicznym (grupy otwartej). Mechanizm ten określa zasady przemocy oraz kto jej podlega. Przemoc ma zatem charakter nieodwracalny- ofiara swoim działaniem nie może odeprzeć agresji, gdyż jest niejako do niej "naznaczona". Z kolei w grupach z przemocą rówieśniczą mechanizm przemocowy tworzy się na poziomie grupy zamkniętej. W konsekwencji każdy może zostać jej ofiarą bez jakichkolwiek odgórnie ustalonych reguł czy zasad. Do zakończenia przemocy wystarczy jednak przeciwstawienie się jej w każdym dowolnym momencie.
Poza innym sposobem spędzania wolnego czasu, różnice między grupami przyjacielskimi młodzieży i studentów praktycznie nie występują.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz